Kavitasyon

Vücut Bakımı Güzellik Uzmanlığı Estetisyenlik Kursu Eğitim Programı Dahilinde Verilen Eğitimlerdendir.
 
Ses dalgaları ile yağları parçalayan ve yağ hücresini tamamen yok eden bir yöntemdir. 40000HZ güçlü ses dalgasının yağ hücrelerini yüksek hızda titreşilerek yağ hücreleri içinde ve dışında sayısız hava kabarcıkları üreten güçlü bir birleşim fiziksel bir etkidir                                           

Kavitasyon, Cildin dış yüzeyine uygulanan ultrasonun yayılması, ses dalgaları ile bölgesel yağlanma ve selülitle savaşan, cerrahi olmayan bir yöntemdir.

Kavitasyon uygulaması ile oluşan köpüklenme önce genişleme, sonra patlama yaratır. Kavitasyon denilen bu etki; yağı sıvılaştırıp hücrelerin duvarlarını tahrip ederek yağların yapısını bozar.

Bu dokudaki yağ hücreleri ve açığa çıkan yağ asitleri parçalanarak, lenf yolları sayesinde buralardan uzaklaştırılmaya çalışılır.


Enerji devamlı cilt altında dolaşarak hücrelerindeki içindeki su molekülleri ile iyonlarını (sodyum-potasyum-kalsiyum-magnezyum) harekete geçirir.  

Bunların hareketle geçmesiyle enerji açığa çıkar ve hem derin hem de yüzeysel.

Yağ hücreleri ve bu hücreleri çevreleyen kolajen lifleri en yüksek dirençle ısınır,  bölgede yağ hücrelerinin duvarları parçalanır, yağlar erimeye başlar.

Bağ dokuyu oluşturan cilde sıkılığı, sağlayan Fibroblast aktivitesinin artması, kolajen üretimi ve dermal matriks proteinlerinin yeniden şekillenmesini sağlar.

Parçalanan ve eriyen yağlar dolaşımın artmasına bağlı olarak kan ve lenf yolu ile vücuttan atılı r, enerji olabilecek en iyi ve hızlı şekilde kullanılır  vücut ısısı 36-37 derecedir ancak cilt altı bölgedeki ısı 50-55 dereceye tekabül eder. Bu ısı vücuda herhangi bir zarar vermez, bu nedenle cildi soğutmaya ihtiyaç duyulmaz
 
1. Cerrahi ve anestezi işlemine gerek kalmadan tüm işlem tamamlanır.
2. Pürüssüz olmayan cilt yüzeyinde herhangi bir olguya neden olmaz.
3. Kanama, şişme ve kan stasis olgu neden olmaz.
4. Yan etkileri ve kiloyu geri alma riski olmadan sonuçları oldukça açıktır.
5. Non-invasive tedavi normal çalışma ve yaşamı etkilemez.
 
Etkiler:
» Kollar, bacaklar, uyluk, kalça, bel, karın kasları ve vücut şekillendirme ve sıkılaştırma
» Ciddi düzeyde yağlı ve selilütlü dokularda azalma sağlar   
» Dinlendirici ve acı önleyici etkileri ( eklem ağrısı, Siyatik gibi ),  ile dokuda düzenli Aerobik egzersiz etkisi, hızla rahatlatmak stres ve yorgunlu giderir  
» Derin ve kuvvetli Lenfatik drenaj ile metabolizma kolaylığı ve tüm vücudu Lenfatik drenaj sağlar                                           
» Hücreleri harekete geçirir metabolizmayı hızlandır böylece. Elastin lifler %100 daha fazla kollajen üretir  yüz ve vücut şekillendirme sıkılaştırma sağlanır
» Cildi toplar ve sıkılaştırır.
 
Etkileri
Vücut bakımlarında ultrasoundun aşağıdaki etkilerinden yararlanılmaktadır:
 
Mekanik Etki
Ses dalgalarının tekrarlanan seri basınç dalgalarından meydana geldiği ve yayıldığı ortamlardaki molekülleri titreştirerek ilerlediği bilinmektedir.
Dokulara uygulanan ultrasound dalgaları, su ile dolu bir havuza atılan taşın oluşturduğu dalgalara benzer bir etki yapar.
Taşın suda meydana getirdiği etkiye benzer şekilde, dokuda hareketlenme oluşturulur.
Ultrases bir organda yayılırken organın hücre grupları periyodik basınç değişimine maruz kalır. Bu olaya sesin mikro masaj etkisi denir. “”Ultrasound” un yarattığı mikro
masaj, dokuların sıkıştırılmasına, genişlemesine, hücre sürtünmesine ve defibroza (kolajen liflerin selülitli dokuda kalınlaşarak oluşturduğu bantların normale dönmesine) neden olur.
 
Termal Etki
Ultrasound tarafından açığa çıkarılan enerji, ısıya dönüşerek kasların genişlemesini sağlar. Mekanik ve termal etkilerin sonucunda yerel toplardamarlar ve lenfatik dolaşım etkinleşir, kaslar gevşer.

 
Biyolojik Etki
Yapılan araştırmalar sonucunda, frekansı 517 Khz ve yoğunluğu 110 mW/cm olan ultrasound dalgalarının lipolitik (yağ eritici) etki oluşturduğu tespit edilmiştir.
 
Ultrases dalgası, seçilen vücut bölgesinde özel olarak yağ hücrelerini hedefler ve kan damarı, sinirler gibi çevre dokulara zarar vermez.
Ultrases dalgaları dokuya verildiği zaman,santral sinir sisteminden bağımsız olarak yağ dokusunda nor-adrenalin hormonunun salıverilmesini artırır.
Serbestleşen nor-adrenalin, yakınında bulunan, yağ yakımını başlatan alıcılar ve yağ hücreleri tarafından alınır.
Bunun sonucunda yağ yakımı ve ortama serbest yağ asitleri salıverilmesi başlar.
"Trigliserit" olarak da bilinen yağ asitleri, hücreler arası mesafeye geçerek damarsal ve lenfatik sistem yoluyla karaciğere taşınır ve burada parçalanarak vücuttan atılır.
Ortamda bulunan yüksek yağ asidi ve gliserol, bu uygulamanın devamında spor veya benzeri egzersizler ile tüketilmelidir.
Bu etkilerden vücut bakımında yararlanılmaya başlanması, yeni sayılabilecek bir gelişmedir.
 
Phoresis (Ürün Yedirme) Etkisi
Ultrasound uygulamalarıyla özel ürünlerdeki yağ parçalayıcı ajanların yağ dokusunda mezoterapi veya lipoliz uygulamalarına göre daha derin ve daha geniş alanlara etki ettiği bulunmuştur. Ultrasound 28-32 Khz aralığında aktardığı ses dalgaları ile derin ısı etkisi
yaratarak kan dolaşımını arttırıp metabolizmanın çalışmasını hızlandırmaktadır.
Ultrasound dalgalarının deri ve deri altı dokulara nüfuzu
 
Uygulanmasının Uygun Olmadığı Durumlar
Aşağıdaki durumlarda ultrasound uygulaması kesinlikle yapılmamalıdır:
» Hamilelere
» Kalp pili bulunanlara
» Alkollü kişilere
» 12 yaş altındakilere

Aşağıdaki durumlarda ise ilgili doktora danışmadan uygulama yapılmamalıdır.
» Virüs enfeksiyonu olanlara (malarya, verem, AİDS, sarılık vb.),
» Tansiyon hastalarına,
» Kanser hastalarına,
» Böbrek hastalarına,
» Damar tıkanıklığı olanlara,
» Kılcal damarların genişlemesi bulunanlara,
» Bulaşıcı hastalığı ve enfekte cilt lezyonu bulunanlara,
» Yüksek ateşi olanlara,
» Alerjisi olanlara,
» Plastik cerrahi uygulanmış olanlara,
» Vücudunda implant (metal protez, silikon, dolgu maddeleri vb.) bulunanlara yapılmamalıdır.
 
Uygulamada Kullanılan Kozmetikler
Ultrasound uygulamalarında, elektrostimülasyon işleminde olduğu gibi iletken jel ve yüzey ve cilt için dezenfektanlar kullanılmaktadır. öntemidir.
 
İlk seansta yağlı bölgenin yoğunluğuna göre 2-14 cm arasında bir incelme görülebilir. Sonraki seanslar haftada 2, daha sonra haftada 1 seans olarak devam edebilir.
Kişinin durumuna göre seans sayısı artırılır. Tedaviyi desteklemek için, yağsız diyet, bol su içilmesi ve mümkünse egzersiz önerilir.

Uygulamada gözle görülebilen iyi sonuçlar elde etmek için 6-10 seans uygulama yapılmaktadır. Her seans 40 – 50 dakika sürmektedir. Seansları haftada 1 uygulanmakta.

ilk görüşme esnasında hastanın kan yağları profili sorgulanmakta karaciğer fonksiyon bozukluğu ve böbrek yetmezliği olan, sindirim sistemi yapısal bozukluğu olan vakalarda doktor kontrolü ile seansa başlanılmasına veya seans periodlarına karar verilir.

Lipo kavitasyon işlemi vücudun her yerine uygulanamaz. Yasaklı bölgeler baş, boyun, göğüs kafesi uygulanması kesin yasaklı bölgelerdir. Bunun dışında protez konulan kemiklerin bulunduğu kol ve bacaklara, kemik erimesinin olduğu ve yoğun görüldüğü omur bölgesindeki yağ dokularına uygulama yapılamaz.

01
HABER
Habertürk TV de Estetisyenlik Kursu,
Habertürk`te Estetisyenlik Kursu, Makyaj Kursu hakkında Gönül İnanır ın yapmış olduğu çalışmalar ve Gönül İNANIR`la yapılan röportaj yayınlandı..
Devamını Oku
02
HABER
Habertürk TV de Estetisyenlik Kursu, Makyaj Kursu ve Profesyonel Makyaj Kursu çalışmaları hakkında Gönül İnanir`la yapılan röpörtaj... - Kopya(Yeni)
Habertürk`te Estetisyenlik Kursu, Makyaj Kursu hakkında Gönül İnanır ın yapmış olduğu çalışmalar ve Gönül İNANIR`la yapılan röportaj yayınlandı..
Devamını Oku
03
HABER
Habertürk TV de Estetisyenlik Kursu, Makyaj Kursu ve Profesyonel Makyaj Kursu çalışmaları hakkında Gönül İnanir`la yapılan röpörtaj... - Kopya(Yeni) - Kopya(Yeni)
Habertürk`te Estetisyenlik Kursu, Makyaj Kursu hakkında Gönül İnanır ın yapmış olduğu çalışmalar ve Gönül İNANIR`la yapılan röportaj yayınlandı..
Devamını Oku
04
HABER
Habertürk TV de Estetisyenlik Kursu, Makyaj Kursu ve Profesyonel Makyaj Kursu çalışmaları hakkında Gönül İnanir`la yapılan röpörtaj... - Kopya(Yeni) - Kopya(Yeni) - Kopya(Yeni)
Habertürk`te Estetisyenlik Kursu, Makyaj Kursu hakkında Gönül İnanır ın yapmış olduğu çalışmalar ve Gönül İNANIR`la yapılan röportaj yayınlandı..
Devamını Oku
Hemen Bilgi Al